Naprawa + regeneracja baterii w pojeździe elektrycznym Trikke

Naprawa + regeneracja baterii w pojeździe elektrycznym Trikke 

Stały klient dostarczył ciekawy pojazd trój kołowy trikke, w którym napęd jest identyczny jak w rowerze elektrycznym, łącznie z wyjmowanym – wymiennym modułem baterii zbudowanym na klasycznych ogniwach 18650. Cały pojazd to klasyka gatunku wyposażony w trójfazowy silnik z trzema czujnikami halla, hermetyczny sterownik oraz baterię ze stacyjką i manetkę od przyśpieszenia. Całość komponentów elektronicznych poza małym rozmiarowo przednim kołem z wiadomych względów jest zapożyczona z rowerów elektrycznych. Sprzęt o tyle ciekawy ponieważ rzadko spotykany oraz wymaga minimum umiejętności do sprawnej jazdy co odzwierciedla się w wrażeniach z jazdy.
Klient pierwotnie dostarczył samą baterię do regeneracji, w tym przypadku wymiana ogniw 18650 obyła się bez problemu ponieważ fabryczny balanser zwany potocznie modułem BMS, był sprawny i nadawał się do dalszego użytku. Po wykonanej usłudze regeneracji baterii klient powrócił do JD Serwis z całym pojazdem z informacją, że pojazd uruchamia się ale nie jedzie.
Przyczyna uszkodzenia baterii to długi postój pojazdu bez ładowania pod “chmurką”, opis przyczyny uszkodzenia dał nam cenne wskazówki w celu zlokalizowania usterki. Silnik wodoszczelny, przewody całe sterownik również bardzo dobrze zabezpieczony. Słabym punktem okazała się manetka ! Po kontakcie z wodą doszło do uszkodzenia potencjometru. Regeneracja baterii polegająca na wymianie ogniw zakończona, więc wymiana potencjometru sterującego okazała się formalnością, w pełni sprawny pojazd wrócił do klienta i zapewne będzie na przyszłe sezony garażowany w suchym i ciepłym pomieszczeniu 🙂