Oszukana pojemność baterii

baner_poj
Oszukana pojemność baterii w sprzęcie elektronicznym znany proceder.
Gdyby przedmiotem dyskusji były różnice w pojemności baterii wynikające z warunków badania lub wyeksploatowania baterii to dyskusja mijała by się z celem bo jak wiadomo wartość pojemności podana przez producenta w mAh jest teoretyczna, szczytowa pozyskana w warunkach laboratoryjnych. Opisany przez JD Serwis przypadek to zupełnie inna historia, klient dostarczył bardzo mało używaną deskorolkę z opisem usterki: wyłącza się pod większym obciążeniem, bateria krótko trzyma.

Szybka diagnoza, testy i wszystko jasne, zamontowana bateria posiada podaną zawyżoną pojemność. Następstwem połowy deklarowanej pojemności baterii jest fakt, że sprzęt podczas obciążenia wyłącza się ponieważ potencjał baterii jest nie wystarczający. Różnica to zdecydowania niższa masa baterii podrobionej, ponieważ zamiast standardowo montowanych ogniw model 18650 w połowie znajduje sztuk znajdują się plastikowe rurki i identycznych wymiarach.

Poniżej krótka fotorelacja z naprawy deskorolki elektrycznej gdzie uszkodzona była bateria.
 

Bateria niebieska – zawyżona pojemność, bateria oszukana która nie spełnia swojej funkcji i sprzęt nie działa poprawnie

Bateria szara – oryginalna bateria, o deklarowanej pojemności, znacznie cięższa, gabarytowo identyczna z produktem podrobionym