Recenzja Chińskiego wyrobu “samochodopodobnego” Yogomo


Tym razem do JD Serwis trafił pojazd elektryczny do złudzenia przypominający auto miejskie francuskiego producenta. Pojazd który dostarczył klient to Yogomo. Ten tajemniczy pojazd sprzedawany jest na wielu rynkach pod różnymi nazwami w zależności od importera. W tym przypadku pojazd pochodził z importu indywidualnego i był brandowany logo producenta. Kilka słów o samym pojeździe: elektryczny “samochód” napędzany trójfazowym silnikiem o deklarowanej mocy 5 kW jednak tabliczka znamionowa była w języku chińskim więc dokładnej specyfikacji nie posiadamy. Tytuł tego artykułu jako wyrób samochodopodobny nie jest przypadkiem. Niestety jakość wykonania jest na bardzo niskim poziomie co przekłada się na walory użytkowe.


Przeniesienie napędu to przekładnia kątowa + mechanizm różnicowy umieszczony w moście napędowym. Zasilanie jest realizowane przez falownik który do złudzenia przypomina przetwornicę 12V / 230V. Energia do poruszania tego pojazdu magazynowana jest w akumulatorach Kwasowo-ołowiowych które umieszczone są pod przednią maską oraz w tylnej części nadwozia pod podłogą bagażnika. Napięcie zasilania to 72V. Warto wspomnieć o hamulcach co prawda hydraulicznych jednak bez wspomagania.
Kilka słów o usterce, klient dostarczył pojazd z prośbą o wymianę akumulatorów w samochodzie elektrycznym ze względu na zasięg na poziomie 5km zamiast deklarowanych ~ 70 – 80 km. Dodatkowo przy okazji wizyty w serwisie usunięcie kilku wad konstrukcyjnych, wymianę akumulatora pomocniczego na większą pojemność, poprawę mocowania przewodów wysokiego napięcia, oraz pozbycia się problemów z elektroniką pokładową. Naprawa samochodów elektrycznych dla JD Serwis to temat znany, jedyne ograniczenia to dostępność części zamiennych, jednak w przypadku tego samochodu elektrycznego rozwiązaniem okazały się ogniwa ogólnodostępne w przemyśle.