Regeneracja, naprawa baterii trakcyjnej w Toyota Prius II gen

     JD serwis ma doświadczenie w regeneracji baterii trakcyjnych, w roli głównej lider rynku samochodów hybrydowych czyli Toyota Prius ! Koncern Toyota łącznie z marką Lexus odpowiada za około 60% udział w rynku samochodów hybrydowych, jako pierwsi sięgnęli po technologię elektryfikacji samochodów na skalę masowej produkcji. Pierwsza generacja Priusa zadebiutowała w 1997 roku, jednak za sprawą ceny oraz dostępności na rynku europejskim w Polsce stanowi białą owcę. Sytuacja zmieniła się w momencie debiutu II generacji która jest bohaterem tego artykułu. Prius II generacji zadebiutował w 2003 roku i zyskał sporą popularność szczególnie w przewozie osób ze względu na niskie spalanie w trybie miejskim. Sercem jest benzynowa jednostka o pojemności 1.5 l wspomagana silnikiem elektrycznym o mocy 50 kW. Napęd przenoszony jest za pomocą bezstopniowej skrzyni CVT z budowanym silnikiem elektrycznym oraz generatorem do ładowania baterii trakcyjnej.

 

   

     Bateria zarówno w Piusie II generacji, III generacji oraz w Toyota Auris i Camry Hybrid pod względem technicznym zbudowana jest identycznie. Różnice to mocowania oraz system chłodzenia. Akumulator trakcyjny składa się z 28 modułów. Każdy zawiera 6 ogniw, co daje łączną ilość 168 ogniw. Wszystkie ogniwa połączone są ze sobą szeregowo, przez co żywotność baterii jest taka jak najsłabszego ogniwa w całym szeregu.

     Podsumowując wystarczy jedna zwarta cela ze 168 i cała bateria jest uszkodzona. W opisywanym prezentowanym egzemplarzu regeneracja baterii z Toyoty polegała na wymianie jednego modułu ogniw + poprawki po poprzedniej regeneracji wykonanej przez nieznany serwis. Pojemność baterii trakcyjnej po regeneracji w zależności od stopnia zużycia wynosi szacunkowo 80 % pojemności baterii fabrycznie nowej. Typowe objawy uszkodzenia baterii bądź problem z układem hybrydowym objawiają się wyświetlaniem ostrzeżenia w postaci czerwonego trójkąta z wykrzyknikiem na desce rozdzielczej. Na każdą naprawę, regenerację baterii JD Serwis udziela pisemnej gwarancji.

Demontaż baterii trakcyjnej w Toyota Prius 2 Gen

Demontaż baterii trakcyjnej w Toyota Prius 2 Gen

 

Pojedynczy moduł ogniw Toyota Prius 2 Gen